Az elemzõk nagyobb hányada várja az amerikai monetáris politika korlátozását. Annak ellenére, hogy számos Fed vezetõ kiállt a program folytatása mellett. Az elmúlt idõszakban új érv került be a laza monetáris politika támogatóinak eszköztárába. A jegybanki politika céljánál alacsonyabb infláció veszélyezteti a növekedést és ezért szükséges a további mennyiségi stimulus, állítják a Fed egyes vezetõi. De ez az érvelés kezdett gyenge lábakon állni, hiszen a csütörtökön közzétett adatok éves szinten 2%-os inflációról írtak, amely nem mondható túlzottan alacsonynak. A pénznyomtatás másik hangoztatott indoka, hogy törékeny és enyhe az amerikai növekedés, bár a javulás jelei már több szektorban mutatkoznak.
Technikai oldal
Mi történt? Árfolyamcsökkenésbe váltott a híres amerikai index folyamatos csúcsdöntögetése, amelyre már számítani lehetett. A kockázatokról már elõzõ elemzésünkben kitértünk. Augusztus 5-én a Dow árfolyam lefelé vette az irányt és majdnem az összes kereskedési nap csökkenéssel zárult. Az elmúlt idõszak intenzív növekedése után volt tér a korrekcióra. Aggodalomra adhat okot, hogy a Dow kurzusa letörte a 15450-es támaszt valamint az 50 napos mozgóátlag vonalát is. A Stochastic augusztus elején még eladási jelzést adott, de a csökkenés során a technikai indikátor szerint az árfolyam túladottá vált a 33. hét végére. Az RSI értéke a vizsgált idõszak végén a vételi zónához tartozó egyenesen feküdt, a viszonylag alacsony szintet vételi jelzésként is értelmezhettük. Az MACD vonala a vizsgált két hétben nem metszette a szignálvonalat.
Mi várható? A vezetõ amerikai index jegyzése a hosszú távú trendet jelképezõ 200 napos mozgóátlag fölött tartózkodott, természetesen az emelkedõ trendben. Az 50 napos mozgóátlag alatt megnyílhat a tér a 200 napos mozgóátlag és a 100%-os (14578,67) Fibonacci szint irányába, amelyek a legszilárdabb támaszvonalak, így nagy valószínûséggel azokról visszapattanhatnak a jegyzések. A technikai indikátorok jelzései alapján már vételekben gondolkodhatnak az optimista befektetõk. A bikák dominanciájához elõször a 15450-es szinttel, majd az 50 napos mozgóátlaggal kell megküzdenie az árfolyamnak.
Fundamentális oldal
Összefoglalás: Az elemzõk nagyobb hányada várja az amerikai monetáris politika korlátozását. Annak ellenére, hogy számos Fed vezetõ kiállt a program folytatása mellett. Az elmúlt idõszakban új érv került be a laza monetáris politika támogatóinak eszköztárába. A jegybanki politika céljánál alacsonyabb infláció veszélyezteti a növekedést és ezért szükséges a további mennyiségi stimulus, állítják a Fed egyes vezetõi. De ez az érvelés kezdett gyenge lábakon állni, hiszen a csütörtökön közzétett adatok éves szinten 2%-os inflációról írtak, amely nem mondható túlzottan alacsonynak. A pénznyomtatás másik hangoztatott indoka, hogy törékeny és enyhe az amerikai növekedés, bár a javulás jelei már több szektorban mutatkoznak. A nem feldolgozóipari szektor kedvezõ kilátásokról tanúskodott, a heti új munkanélküli kérelmek száma már öt és fél éves mélyponton állt és nagyot ugrott a kiskereskedelem volumene is. Az ipari termelés stagnált, de összességében kedvezõek az Egyesült Államok mutatói, ezért az elemzõk és befektetõk úgy gondolták, hogy a Fed a közeljövõben lépni fog a monetáris szigor irányába. Többnyire ez a félelem uralta az amerikai börzéket.
Részletek:
(08.05.) Dallas régió Fed elnökének szavait kedvezõtlenül fogadták a befektetõk. A kötvényvásárlási programot ellenzõ vezetõ a mennyiségi lazítás lehetséges korlátozásáról beszélt. Az amerikai nem feldolgozóipari szektor beszerzési menedzser indexe felülteljesítette az elemzõi konszenzust. Az euró zóna beszerzési menedzser indexe igen közel állt az 50-es pontértékhez, amely fölött már nem beszélhetünk recesszióról. (08.06.) A német ipari rendelések állománya a várt érték többszörösét produkált, ezért jelentõsen javultak a konjunktúra kilátások. Az egyes Fed elnökök beszéde alapján újra felerõsödtek a félelmek a kötvényvásárlási program szigorításával kapcsolatban. (08.08.) Ismét kedvezõ adatot produkált az amerikai heti új munkanélküli kérelmek száma. (08.13.) Az atlantai Fed vezetõ nyugtatta a befektetõket, mert szerinte a törékeny gazdasági kilátások miatt nem szabad korlátozni a kötvényvásárlási programot. Az amerikai kiskereskedelem volumene az elemzõi konszenzusnál nagyobbat ugrott. Kedvezõ a német gazdaság megítélése, nõtt a ZEW index értéke. (08.14.) A francia és a német gazdaság növekedése is felülmúlta az elemzõi várakozásokat. Az eurózóna gazdaságaiban másfél év után élénkült a gazdaság teljesítménye, 0,3%-ot mértek a várt 0,2% helyett. A Fed kötvényvásárlási programja csökkenhet a megkérdezett elemzõk fele szerint. A St. Louis Fed vezetõ is nyugtatott, mert véleménye alapján az alacsonyabb inflációs adatok is számítanak. (08.15.) A St. Louis Fed elnök szerint az alacsony infláció miatt folytatódhat a Fed monetáris élénkítése. Most már csak 320 ezren regisztráltak munkanélkülinek az Egyesült Államokban, amely sokéves mélypontnak számított. Éves alapon 2%-os inflációs rátát mértek júliusban az USA-ban. A júliusi amerikai ipari termelés stagnált a várt 0,3%-os növekedéssel szemben. (08.16.) Kedvezõ lakásadatok érkeztek, de a Michigan Egyetem fogyasztói bizalmi indexe visszaesett.